Niesamowita historia Polski

Patriotyzm nierozerwalnie wiąże się z poznawaniem historii Polski. W szkołach materiał często jest na tyle okrojony, że uczymy się tylko nazwisk i dat, które niewiele nam mówią. Jednak gdy zaczniemy zgłębiać tajemnice historii Polski okaże się, że kryje się w nich niejedna niesamowita opowieść.

Kto zaprojektował kotwice?

Jednym z motywów pojawiających się na koszulkach patriotycznych jest Znak Polski Walczącej. Czy wiecie kto jest jego autorem?
W jednym z pierwszych po wojnie artykule na temat Kotwicy Władysław Bartoszewski domniemywał, że pomysł ten narodził się w gronie kobiet z Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”. Dopiero w 1917 roku dowiedzieliśmy się z opublikowanych wspomnień Czesława Michalskiego o tajnym konkursie. Konkurs został zorganizowany przez Komisję Propagandy Okręgu Warszawskiego ZWZ. Na konkurs nadesłano 27 projektów, tylko dwa z nich spełniały warunki.
Zwycięska Kotwica zaprojektowana została przez żeński zespół harcerski. Od tego momentu Znak Polski Walczącej miał zdominować polskie mury i przyćmić wszechobecną swastykę.

Kobieca strona AK

Na jednej z patriotycznej koszulek widnieje podobizna żołnierza Armii Krajowej. To hołd składany wyklętym, nękanym żołnierzom.
Nasza grafika to tylko symbol w rzeczywistości w walce z agresorem pomagały również kobiety. Wielu historyków twierdzi, że bez nich Armia Krajowa przestałaby istnieć. Bo to właśnie one wykonywała najniebezpieczniejszą pracę w konspiracji. Łączniczki dzień w dzień przenosiły broń, meldunki i trefne paczki.
Ich kariera w konspiracji trwała niezwykle krótko – zwykle trzy miesiące.
Łączniczki doskonale wiedziały co je czeka gdy zostaną przyłapane z obciążającymi materiałami. Nie chcą zdradzić podczas tortur żadnej tajemnicy nosiły przy sobie truciznę. Jedna ampułka to było za mało. Istniało prawdopodobieństwo, że pęknie w czasie bicia. Dlatego kobiety wszywały nawet kilka kapsułek np. w kołnierzyk.
Mimo wszystko chętnych do pracy nigdy nie brakowało.

Pamięć o dawnych czasach

Dziś tak często uważamy się za małe nic nieznaczące państwo. A przecież kiedyś byliśmy potęgą! Nie zapominajmy o tym. Koszulka Królestwo Polskie II właśnie o tych czasach ma opowiadać. O polskiej potędze, o czasach kiedy Polska sięgała od Bałtyku po Morze Czarne. To upamiętnienie czasów kiedy Polacy nie emigrowali, to inni przyjeżdżali do nas aby cieszyć się życiem w tak wspaniałym kraju.
Koszulki patriotyczne przypominają nam o tych ważnych wydarzeniach. Taka odzież to nie lada gratka dla fascynatów historii Polski oraz patriotów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *