O historii

CZY WIESZ JAKIE MA ZNACZENIE SURGE POLONIA?

Wpisując w wyszukiwarce hasło „Surge Polonia” przeglądarka płata nam figla i zamiast przekierować nas do stron z historycznymi faktami, wyświetla linki do sklepu. Przypominamy jakie naprawdę ma znaczenie Surge Polonia.

Rys historyczny
Aby dowiedzieć się więcej o Surge Polonia musimy cofnąć się do czasów II wojny światowej. To właśnie wtedy powołana została 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa w Wielkiej Brytanii.
Była to duża jednostka powietrznodesantowa Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, stworzył ją i dowodził płk. dypl. Stanisław Sosabowski. Była to jedyna jednostka, która nie podlegała w tym czasie zwierzchnictwu brytyjskiemu. Brygada miała wesprzeć powstanie na ziemiach polskich, tak się jednak nie stało.

Udział w Market Garden
W czerwcu 1944 r. jednostka utraciła swoją niezależność. Odtąd dowodziła nią 1 Brytyjska Dywizja Powietrznodesantowa.
W wrześniu jednostka wzięła udział w największej w historii operacji powietrzno-desantowej „Market Garden”. Ich zadaniem było opanowanie mostów i przepraw na delcie Renu. Co doprowadziłoby do przepołowienia wojsk niemieckich, co ułatwiło by dostanie się do Zagłębia Ruhry.
Obok Polaków w operacji wzięły udział wojska amerykańskie i brytyjskie. Akcja zakończyła się niepowodzeniem. Nie udało się zdobyć ostatniego mostu w Arnhem, a polska dywizja poniosła duże straty.
Władze brytyjskie winą obarczyły polską dywizję i jej dowództwo. Dalsze wymiany zdań na ten temat doprowadziły do dymisji gen. Sosabowskiego.

Przemycony sztandar
Samodzielna Brygada Spadochronowa otrzymała w prezencie od 1 Brytyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej sztandar. Sosabowski poprosił, aby sztandar wykonano w Warszawie dzięki czemu zyskał jeszcze większej wartości dla żołnierzy.
To właśnie na tym sztandarze, wykonanym w tajemnicy w okupowanej Polsce znalazło się hasło Surge Polonia, co z łaciny oznacza Powstań Polsko. Nie wiadomo kto jest autorem tego hasła, ale to właśnie z takim hasłem w sercu walczyli o lepsze jutro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *