O historii

Niesamowita historia Polski

Patriotyzm nierozerwalnie wiąże się z poznawaniem historii Polski. W szkołach materiał często jest na tyle okrojony, że uczymy się tylko nazwisk i dat, które niewiele nam mówią. Jednak gdy zaczniemy zgłębiać tajemnice historii Polski okaże się, że kryje się w nich niejedna niesamowita opowieść.

Kto zaprojektował kotwice?

Jednym z motywów pojawiających się na koszulkach patriotycznych jest Znak Polski Walczącej. Czy wiecie kto jest jego autorem?
W jednym z pierwszych po wojnie artykule na temat Kotwicy Władysław Bartoszewski domniemywał, że pomysł ten narodził się w gronie kobiet z Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”. Dopiero w 1917 roku dowiedzieliśmy się z opublikowanych wspomnień Czesława Michalskiego o tajnym konkursie. Konkurs został zorganizowany przez Komisję Propagandy Okręgu Warszawskiego ZWZ. Na konkurs nadesłano 27 projektów, tylko dwa z nich spełniały warunki.
Zwycięska Kotwica zaprojektowana została przez żeński zespół harcerski. Od tego momentu Znak Polski Walczącej miał zdominować polskie mury i przyćmić wszechobecną swastykę.

Kobieca strona AK

Na jednej z patriotycznej koszulek widnieje podobizna żołnierza Armii Krajowej. To hołd składany wyklętym, nękanym żołnierzom.
Nasza grafika to tylko symbol w rzeczywistości w walce z agresorem pomagały również kobiety. Wielu historyków twierdzi, że bez nich Armia Krajowa przestałaby istnieć. Bo to właśnie one wykonywała najniebezpieczniejszą pracę w konspiracji. Łączniczki dzień w dzień przenosiły broń, meldunki i trefne paczki.
Ich kariera w konspiracji trwała niezwykle krótko – zwykle trzy miesiące.
Łączniczki doskonale wiedziały co je czeka gdy zostaną przyłapane z obciążającymi materiałami. Nie chcą zdradzić podczas tortur żadnej tajemnicy nosiły przy sobie truciznę. Jedna ampułka to było za mało. Istniało prawdopodobieństwo, że pęknie w czasie bicia. Dlatego kobiety wszywały nawet kilka kapsułek np. w kołnierzyk.
Mimo wszystko chętnych do pracy nigdy nie brakowało.

Pamięć o dawnych czasach

Dziś tak często uważamy się za małe nic nieznaczące państwo. A przecież kiedyś byliśmy potęgą! Nie zapominajmy o tym. Koszulka Królestwo Polskie II właśnie o tych czasach ma opowiadać. O polskiej potędze, o czasach kiedy Polska sięgała od Bałtyku po Morze Czarne. To upamiętnienie czasów kiedy Polacy nie emigrowali, to inni przyjeżdżali do nas aby cieszyć się życiem w tak wspaniałym kraju.
Koszulki patriotyczne przypominają nam o tych ważnych wydarzeniach. Taka odzież to nie lada gratka dla fascynatów historii Polski oraz patriotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *